• TENERIFE
 • GRAN CANARIA
 • LANZAROTE
 • FUERTEVENTURA
 • LA PALMA
 • LA GOMERA
 • EL HIERRO
Islas Canarias - Latitud de vida
Islas Canarias - Latitud de vida

SLUNEČNÝ ÚSMĚV

Vzrušující dokument, který odhaluje zkušenosti jedenácti Inuitů na jejich báječné cestě na Kanárské ostrovy.

La sonrisa del sol

Hrdiny tohoto dobrodružství na sedmi Kanárských ostrovech jsou čtyři muži, tři ženy a čtyři děti ve věku od jednoho roku do osmi let. "Slunečný úsměv" je dokumentární film o tom, jak NEJLEPŠÍ PODNEBÍ NA SVĚTĚ ovlivnilo obyvatele pocházející z jedné z nejhorších klimatických oblastí na světě.

Poprvé v životě se vydali na tak vzdálené a odlišné místo, než je jejich malá obec čítající pouhých 300 obyvatel a nacházející se v ledové krajině Grónska, kde po většinu roku panují extrémně chladné teploty.

Skupinu doprovázel španělský antropolog Francesc Bailón, který se specializuje na inuitskou kulturu a pojí ho blízký vztah k domorodým obyvatelům, jenž si k nim vytvořil na svých nepřetržitých cestách do Kulusuku. Inuité přijeli na ostrovy pod patronací nejlepšího podnebí na světě, aby prožili situace, které nikdy neměli možnost zažít, a poznali prostředí, které se radikálně liší od arktického ledu: pocit příjemného mořského vánku na tváři, dotek teplého písku při bosé chůzi po pláži, pohlazení mořskými vlnami, poznání neznámých druhů stromů, pohled na palmy a zvířata, např. velbloudy nebo ještěrky ... a další zážitky, jako je tekoucí voda z vodovodu nebo prohlídky různých měst. Bezpočet situací a okamžiků, na které nikdy nezapomenou a které zůstanou navždy zaznamenány v tomto dokumentárním snímku a zejména v jejich ÚSMĚVECH.

TŘÍMINUTOVÁ CESTA

La sonrisa del sol

FOTOGALERIE

La sonrisa del sol

KULUSUK

Představuje odlehlou obec se 300 obyvatel ležící v regionu Tunu ve východní části Grónska. Inuité zde žijí ve velmi obtížných podmínkách vyznačujících se extrémními teplotami a trvale zamrzlou krajinou. Podmínky jsou natolik složité, že v den odjezdu na Kanárské ostrovy měla podle předpovědi nastat bouře a hrozilo, že letiště zůstane se vší pravděpodobností uzavřeno. Z obavy před tímto nezdarem se expedice rozhodla pronajmout charterové letadlo, které ji dopravilo z Kulusuku do islandského Reykjavíku. Po více než 13 hodinovém letu a 4 500 km naši inuitští přátelé konečně dorazili na místo s nejlepším podnebím ve světě.

 • „Přivezli si kožené boty a kožichy, které měli přehozeny přes ruku, i když věděli, že letí na místo, kde bude 30 stupňový teplotní rozdíl.”

  Francesc Bailón

  Antropolog
 • „Velmi se těším, až se vrátím do Kulusuku a budu ostatním vyprávět o svých neuvěřitelných zážitcích z Kanárských ostrovů.”

  Anda Kuitse

  Bubnový tanečník
 • „Havet har mange overraskelser og jeg har virkelig kunnet nyte å bade i det.”

  Peter Uitsatikitseq

  Rybář a lovec
 • „Je to tady hodně jiné než v Kulusuku. Tam se velmi teple oblékáme a tady naopak všechno svlékáme.”

  Birthe Uitsatikitseq

  V domácnosti
 • „Chci vědět, jaké to je se koupat v moři.”

  Justus Utuaq

  Hasič a lovec
 • „Myslím, že všechno, co jsme viděli, bylo velmi zajímavé.”

  Charlotte Uitsatikitseq

  Zaměstnankyně mateřské školy
 • „Mám chuť se sem vrátit.”

  Mogu Utuaq

  Lovec
 • „Vracíme se s nezapomenutelnými vzpomínkami.”

  Helene Utuaq

  V domácnosti

HRDINOVÉ FILMU

 • Anda Kuitse

  64 let, bubnový tanečník

 • Peter Uitsatikitseq

  49 let, rybář a lovec

 • Birthe Uitsatikitseq

  45 let, v domácnosti

 • Justus Utuaq

  28 let, hasič a lovec

 • Charlotte Uitsatikitseq

  23 let, zaměstnankyně mateřské školy

 • Niels-Ole Utuaq (Mogu)

  25 let, lovec

 • Helene Utuaq

  30 let, v domácnosti

 • Augo Nathanielsen

  8 let

30 VTEŘIN EMOCÍ A ZÁŽITKŮ

La sonrisa del sol

Od rybolovu v ledových vodách...

k dovolené ve vlnách Atlantiku

La sonrisa del sol

Od zpěvu a tance na ledě...

k pohlazení mořským vánkem na Kanárských ostrovech!

La sonrisa del sol

Od bundy a zimních bot...

k tričku a plavkám

La sonrisa del sol

Od ledových hradů...

k doteku teplého písku

FRANCESC BAILÓN TRUEBA

Antropolog

Po absolvování kulturní antropologie (Universitat de Barcelona) se v roce 1997 rozhodl věnovat studiu a výzkumu kultury Inuitů. K dnešnímu dni uskutečnil 21 expedic do Arktidy, kde svoji práci zaměřil na oblast Kalaallit Nunaat (Grónsko). Je univerzitním profesorem a přednáší na témata související s inuitským národem. Současně pracuje jako kulturní průvodce zájezdů do Arktidy a je produktovým manažerem značky Greenland v agentuře X-PLORE Viajes & Expediciones. Je poradcem národního divadla Teatre Nacional de Catalunya ve hře Groenlàndia (2012) režiséra Jordi Faura a spolupracoval jako odborník na inuitskou kulturu s režisérkou Isabel Coixet na filmu Nobody wants the night (2015). Je spolupracovníkem National Geographic a autorem řady článků o inuitské kultuře a knih Básníci Arktidy. Příběhy z Grónska (2012) a Inuité. Lovci velkého severu (2015). V současné době je považován za jednoho z nejlepších odborníků na tuto tématiku ve světě.

GUILLE CASCANTE

Ředitel

Zakládající člen a ředitel produkční firmy Goroka, je programovým ředitelem televizních pořadů Página 2 a Mapa Sonoro na kanálu TVE, El tamaño no importa na Canal Plus a pořadů Cites 2.0 a Caràcter na TV3, včetně mnoha dalších pořadů. Je režisérem dokumentárních filmů Ecos del subsuelo (TVE/RedBull), Rauxa Visual (TVE/TV3) a Palabras alrededor del mundo, vítězem nejlepšího španělského dokumentárního filmu na filmovém festivalu Barcelona Sport. Svým posledním dílům se věnoval na Hornově mysu, kde natáčel dokument pro závod Barcelona World Race, a v Severním ledovém oceánu, kde režíroval dokument Latitud 80. Velryby, delfíni a motýli ho vedou k úvaze nad myšlenkou domova při plavbě plachetnicí v nejodlehlejších místech Země.

LAS IMÁGENES DEL ASTROFOTÓGRAFO DANIEL LÓPEZ

elcielodecanarias.com

Visita su página oficial: